This commercial was memorable to me because I wasn't expecting the amount of aggressiveness that resulted from the two guys fighting but I thought it was funny.
It costs $3.5 million to air a commercial during the Super Bowl.
Other expenses that go into making a commercial include advertising agency, production costs, equipment, location, crew, actors, and catering.
Oreo spent about $3.8 million on their Super Bowl commercial. If one bag costs about $3.95 and they make about $1.97 from each bag they sell, they would have to sell about 2,000,000 bags to pay for their commercial.
I think oreo will sell more than enough to pay for the commercial because they make about 7.5 billion per year.
No comments:
Post a Comment